05.01.14

PODŁOGA PODŁODZE NIERÓWNA

Posted in Bez kategorii tagged ocadiaocadiaocadiaocadia at 17:51 by kinga

Najbardziej efektowne, choć niełatwe do utrzymania są pastowane posadzki z drewnianych klepek. Starannie utrzymane są prawdziwą ozdobą mieszkania i podkreślają panującą w domu czystość. Taką posadzkę trzeba codziennie zamiatać i jak najczęściej czyścić suknami lub froterką. Sukna muszą być zawsze czyste.

Domownicy, którym zależy na utrzymaniu porządku, już odruchowo, z przyzwyczajenia zdejmują w przedpokoju buty i wkładają miękkie kapcie. Inaczej z gośćmi, których nie wypada trzymać na suknach lub ściqgać z nich buty. Trudno, trzeba z dobrą miną przyjąć, że zostawią ślady na naszej wypieszczonej posadzce, a potem doczyszczać podłogi.

Jeżeli pojawi się plama z wody, trzeba ją po wysuszeniu zapastować i przetrzeć do połysku szmatką. Tłuste płamy i zabrudzenia po czarnych, gumowych podeszwach czyści się (jak najszybciej) benzyną.

Wspaniałych posadzek z dębowej lub bukowej klepki nie myje się wodą, bo czernieją. Najlepszy jest do tego rozpuszczalnik, czyli benzyna ekstrakcyjna. Ale uwaga: z benzyną trzeba postępować niezwykle ostrożnie. Nigdy nie używać jej przy otwartym ogniu, nawet płonący papieros może spowodować groźny pożar. Do mycia przygotujemy sobie wcześniej kawałki ligniny lub czyste szmaty bo trzeba je często zmieniać. Po wysuszeniu zaraz podłogę pastujemy — najpierw cienko, pastą w płynie, potem gęstą.

Mniej zabrudzoną podłogę z powodzeniem wyczyścimy specjalnymi pastami do mycia parkietów., typu „Agata”. Nie podajemy dokładnych nazw — dotyczy to zresztą wszystkich środków chemicznych, bo pojawiają się ciągle w sklepach różne nowości. Trzeba przy zakupie pytać o ich zastosowanie sprzedawcę i uważnie czytać etykiety.

Parkiet powlekany bezbarwnym lakierem przeciera się tylko wilgotną ścierką. Jeżeli chcemy mieć lakierowane podłogi (bardzo wygodne do sprzątania), trzeba pamiętać o tym, żeby nóżki mebli były chronione kawałkami filcu.

Podłogę z niemalowanych desek myje się gorącą wodą z mydłem (szarym) i dwukrotnie płucze dodając do pierwszego płukania 6 g chlorku na 1 I wody, a do drugiego – 1 łyżkę stołową amoniaku na 1 I wody, Po takiej kilkakrotnej kuracji stanie się jak nowa. Można myć ją częściej samą czystą wodą. Przed tym bardzo dokładnie zamieść, bo w szparach gromadzi się kurz.

Oczywiście, przy czyszczeni ,, podłóg używamy rękawic.

Chcąc zaoszczędzić sobie pracy, gospodynie często malują podłogi. Przeznaczona do tego farba musi być najwyższej jakości, inaczej szybko się ściera i łuszczy, później trudno ją doprowadzić do dobrego stanu. Podłogę ze startą farbą myje się wodą, a następnie pastuje starte miejsca wzdłuż słojów drewna.

Podłogi pokryte wykładziną dywanową z tworzyw sztucznych czyścić trzeba zgodnie z przepisem użytkowania. Jeżeli go nie mamy, czyścimy jak dywany wełniane odkurzaczem lub miotełką, niezbyt twardą, bo wyciąga włoski. Można używać gotowych preparatów typu „Arras” lub przecierać szmatką albo gąbką zwilżoną wodą z terpentyną.

Ciemne wykładziny można czyścić – jak dywany – wyciśniętą kiszoną kapustą. Rozsypuje się ją na całej powierzchni, a następnie zbiera szczoteczką. Jasne -posypujemy mąką ziemniaczaną albo talkiem, czyścimy miękką szczotką i odkurzaczem.

Szmaciaki pierze- się w wodzie z mydłem – najlepiej rozłożone na podłodze w łazience, spłukuje gąbką i wyciera czystą szmatą.

Podłogi z linoleum i innych podobnych tworzyw konserwuje się za pomocą specjalnych preparatów: płynów i past, które są do nabycia w sklepach z artykułami chemicznymi. Jeżeli podłoga składa się z oddzielnych płytek, trzeba uważać z wodą. „Podlewane” płytki mogą odkleić się od podłoża.

Najłatwiejsze do mycia są podłogi wyłożone płytkami ceramicznymi. Te nie boją się wody i proszku. Ale po myciu trzeba je szybko osuszać, żeby woda nie dostawała się w szpary. Cementową podłogę w piwnicy, pralni lub w innych pomieszczeniach gospodarczych myje się roztworem gorącej wody z sodą (4 I wody — 1 y/2 kg sody), bez mydła. Gdy podeschnie, powtarzamy zmywanie, aż woda przestanie wsiąkać. Wtedy pozostawiamy do wyschnięcia. Najlepiej taką podłogę czyścić pyłochłonem (przepis na opakowaniu).Leave a Comment